Jak przygotować dziecko do I-szej Komunii Świętej?

Jak przygotować dziecko do I-szej Komunii Świętej?
W życiu każdej rodziny są chwile, które wypełniają serca radością i głębokim sensem.
Przygotowanie dzieci do Sakramentu I Komunii Świętej wymaga zaangażowania przede wszystkim nas rodziców i bliskich.
Potrzeba także połączenia się kilku elementów a poniżej wynik moich obserwacji i przemyśleń w tym temacie.

Proces przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej rozpoczęliśmy ponad rok temu. Nasze młodsze dzieci w maju tego roku przyjmą Pana Jezusa do swojego serca.

Od kilku lat jesteśmy członkami Miasta Ocalenia – chrześcijańskiej wspólnoty charyzmatycznej diecezji sosnowieckiej (tej najlepszej w której już następuje oczyszczenie ). To stanowi dość mocne wsparcie w rozwoju duchowym zarówno nas samych, jak i naszych dzieci, które mają tam swoją formację.

Wspólnota ta działa od 28 lat (ZOBACZ TUTAJ) – otwarta dla każdego kto chce przyjść, nawet jednorazowo. Jeśli potrzebujesz czegoś więcej, niż wspólnota parafialna to zachęcam z serca temat przemódl i przemyśl, bo to stanowi faktyczne umocnienie duchowe w różnych etapach życia.

Nasze dzieci od najmłodszych lat naturalnie modliły się z nami na miarę ich możliwości. Rozmawialiśmy i dalej nieustannie rozmawiamy o kwestiach wiary i to wszystko niezależnie od tego czy byliśmy we wspólnocie Miasta Ocalenia.

Z czasem pojawiło się u nich naturalne pragnienie przyjęcia Pana Jezusa do serca. Chcieli tak jak my w pełni uczestniczyć w Ofierze Mszy Świętej i to stanowiło podłoże do rozmów o tym ważnym Sakramencie.Zwracaliśmy uwagę na postawę podczas Mszy świętej i aktywne uczestnictwo w niej. Poza tym rozmawiamy o tym też w domu. Jeśli się da to staramy się uczestniczyć we Mszach z nauczaniem skierowanym dla dzieci, bo to przybliża naturalnie im zrozumienie prawd wiary.

Przemysław pilnuje, abyśmy byli parę minut przed Mszą Świętą, aby odpowiednio się wyciszyć na najbliższe 60 minut. Ja bym się spóźniała chyba zawsze, gdyby nie on 😂🤣

W zasadzie tu by się można zatrzymać, bo Eucharystia stanowi centrum życia chrześcijanina i tak naprawdę nie potrzeba nic więcej. Ale WSZYSCY jesteśmy TYLKO ludźmi i lubimy doświadczać, sprawdzać i poszerzać wiedzę nawet na temat wiary, bo naturalnie nas to buduje i umacnia.

Dlatego oczywistym było i jest wspólne praktykowanie z dziećmi innych nabożeństw i to też stanowiło/stanowi kolejne pole do rozmów. Dzieci poznają kolejne modlitwy.


Co ważne dla wieczności (ZOBACZ TU)


Czytamy Biblię w wersji “dla dzieci” i w wersji Pisma Świętego. Co ważne nie zmuszamy ale odpowiadamy na potrzeby i poszukiwania naszych dzieci. Tłumaczymy prawdy wiary i opowiadamy historie z Pisma Świętego bez zbędnego owijania w bawełnę.

Mówimy o naszej relacji z Jezusem oraz o tym jakie tematy poruszamy z Nim podczas codziennej modlitwy i jak budujemy taką relację.

Zachęcamy trójkę naszych dzieci, bez wyjątku, do stałego budowania takiej relacji. Ale w tym wszystkim nie zapominamy o budowaniu tej relacji między nami, bo to stanowi naturalny grunt do wzrostu nie tylko w wierze.

Polecam chrześcijańskie kanały dla dzieci YouTube

Moda na Boga (Zobacz TU)

Promyczek (Zobacz TU)

Czasopismo Promyczek (Zobacz TU)

Księga Ksiąg (Zobacz TU)

Daleka jestem od tego, aby mówić innym jak mają postępować i co powinno być najważniejsze ale wiem, że moje doświadczenie i (jak mówią) otwartość na drugiego człowieka jest budujące. Dlatego postanowiłam napisać jak było u nas i co uważam za cenne. Ty za to możesz mi napisać czego Ci brakło, albo wyrazić swoją opinię na ten temat.

Przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej to proces, który wymaga cierpliwości, zaangażowania i modlitwy. Ważne jest nieustanne podkreślanie znaczenia wiary i sakramentów w życiu oraz zachęcanie dziecka do budowania świadomej relacji z Panem Bogiem.


W naszej rodzinie działo się (i dzieje) wiele dobrego i nadzwyczajnego, łącznie z uzdrowieniem mnie i Józefa, więc ośmielam się powiedzieć że mamy mocne doświadczenie Jego żywej obecności (ZOBACZ TU)

Inne świadectwo mojego męża (ZOBACZ TU)

Jak to się stało, że zawarliśmy sakrament małżeństwa (ZOBACZ TU)

Pisałam jakiś czas temu o grze która bardzo pomaga w zrozumieniu prawd wiary i z pewnością może stanowić piękny prezent dla dziecka z okazji Pierwszej Komunii Świętej (ZOBACZ TU)

Trochę opowieści co tam ciekawego w tej grze na krótkim filmiku 😉 Zapraszam i kłaniam się nisko za każdą subskrypcję, like, czy komentarz, albo konstruktywną krytykę 😉

“Komunia” dla nas to nie jest coś jeden raz, i to nie jest impreza – to jest Sakrament, który umacnia i buduje chrześcijanina, zarówno młodszego, jak i starszego wiekiem. No i co ważne nikt z nas nie Jej tak naprawdę godny ale Jezus daje taką możliwość.

Śmiem twierdzić to uczta dla duszy a aniołowie w Niebie cieszą się na każdego człowieka który przyjął ten cudowny sakrament (czy to pierwszy, czy kolejny raz), którego nawet oni nie mogą. Bo tylko ludzie mają ten nieopisany zaszczyt.


Zapisz się na nasz newsletter! Będziesz wtedy na bieżąco z ważnymi informacjami


Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.