10 zabaw dla kilku latków bez rodziców w domu

10 zabaw dla kilku latków bez rodziców w domu
Oczywiście, tytuł może brzmieć nieco clickbaitowo, ale chcę zachęcić rodziców do zatrzymania się na chwilę i znalezienia czasu dla siebie, zwłaszcza w tych “kryzysowych” momentach.

Nie zalecam pozostawiania kilkulatków samych w domu. To oczywiste. Pokazuję co można im zaproponować, aby zyskać czas na własną regeneracje, czy odpoczynek.

W zależności od charakteru, upodobań oraz wzajemnego zaufania do dzieci, różnie to może wyglądać. Czasem nasi najmłodsi podopieczni będą w stanie bawić się samodzielnie tylko kilka minut.

Niezależnie od tego zawsze jesteśmy odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo.

Na szczęście sytuacja w której dzieci potrzebują mieć nas blisko i do zabawy nie trwa wiecznie i zwykle jest progres w kolejnych miesiącach.


Bardzo różnie wygląda codzienność każdej z nas. Nawet jeśli jesteś Mamą, która zajmuje się “tylko” domem i dziećmi to możesz czuć się przemęczona. To normalne i się zdarza.

Nie łatwo oderwać się od obowiązków i pozwolić sobie na zatrzymanie. Jednak nawet krótki odpoczynek może sprawić cuda i dać nową energię.

Pisałam o tym w artykule pt. “7 elementów budowania pewności siebie” – ostatni punkt Zobacz TUTAJ

Kiedy nie możesz czekać do wieczora, albo na kogoś kto zaopiekuje się dziećmi i potrzebujesz “chwilę” odpocząć polecam poniższą listę na skuteczne zajęcie dzieci.

1.Kąpiel/prysznic

Może nie masz ogrodu z basenem dla dzieci i może nawet nie ma sezonu na takie zabawy. To nie przeszkadza, bo wystarczy skorzystać z dobrodziejstw swojej łazienki. Potrzebne będzie kilka gadżetów do wody, albo kuchenne miseczki, czy kubeczki.

Wyobraź sobie zachwyt Twojego dziecka, gdy pozwolisz mu zabrać ulubione lalki, czy samochody do wanny pełnej wody, albo pod strumień prysznica.

Możesz dodać bąbelki, albo zmienić kolor wody. Dzięki odpowiednim preparatom (polecam naturalne) możesz wyczarować wodną krainę z kolorowymi atrakcjami, które nie tylko twórczo zajmą ale bardzo pozytywnie wpłyną na emocje.

2. Audiobook

W przypadku nowych audiobook’ów ważne jest, aby wcześniej sprawdzić jego zawartość.

Takie nagrania działają nie tylko uspokajająco i zatrzymują ale potrafią ożywić wyobraźnię i rozbudzić kreatywne myślenie. Można zachęcić dzieci, aby w formie plastycznej stworzyły postacie które usłyszały, albo przedstawiły scenki z opowieści np. w formię teatrzyku (pkt 4.). Tak więc kredki, pisaki i inne narzędzia mile widziane przy tej opcji.

3. Domki i kryjówki z koców

Zabawa w budowanie domków, fortec i innych skrytek to klasyka gatunku domowych i sprawdzonych zabaw. Od najmłodszych pociech po wczesnych nastolatków, to zawsze jest świetna forma rozrywki. Im więcej kocyków i mocnych spinaczy, tym bardziej będą rozbudowane i trwałe powstałe konstrukcje. Warto dodać rozmaite poduszki i pluszaki, aby było jeszcze ciekawiej.

To nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywnego myślenia. Dzieci mogą tworzyć własne pomysłowe światy i “pomieszczenia” wewnątrz domków. Mogą je dodatkowo wyposażać i ozdabiać, dlatego na czas takiej zabawy udostępniam dzieciom obrusy, serwetki, koszyczki itp. gadżety co pozwala dzieciom na jeszcze większe fantazje.

Warto zadbać o odpowiednio zabezpieczoną przestrzeń, gdzie maluchy będą mogły się bawić bez obaw o przypadkowe przewrócenie czy uszkodzenie czegoś.

Dla dodatkowego bezpieczeństwa stosowaliśmy klamki do okien na klucz, aby nic nieciekawego nie przyszło im do głowy.

4. Zabawa w teatr.

Dzieci mają w sobie niezwykłą twórczą moc, którą można wykorzystać, organizując mini-teatr w domowym zaciszu. To idealny sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Mogą tworzyć własne scenki i przedstawienia, wcielać się w różne role i odkrywać/tworzyć teatr np. we własnym pokoju.

W teatralnej zabawie można wykorzystać różnorodne elementy, zarówno te posiadane, jak i wymyślać nowe. Kukiełki i maskotki które dzieci mają w swoich zasobach mogą stać się doskonałymi aktorami. Dodatkowo samodzielnie stworzone bajkowe postacie, jak i rekwizyty uatrakcyjnią zarówno przygotowanie do przedstawienia, jak i sam występ.

Kolorowy papier do wycinania, rolki po papierze toaletowym (u nas zwykle odkładamy, bo zawsze je dzieci wykorzystują), czy bibuły mogą posłużyć jako teatralne dekoracje, a patyczki do szaszłyków mogą być wykorzystane jako magiczne różdżki czy inne rekwizyty.

Ważne jest udostępnienie dzieciom przestrzeni do takiej zabawy. Samo ustawianie/zbieranie krzesełek przeznaczonych na widownie tworzy im atmosferę prawdziwego spektaklu ale też zajmuje “trochę” czasu 😆

Bawienie się w teatr to nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, ekspresji emocji i umiejętności społecznych. Przez tę kreatywną zabawę dzieci uczą się współpracy ze swoimi rówieśnikami lub rodzeństwem, słuchania innych, wyrażania siebie i budowania historii. To także moment, w którym mogą odgrywać różne role, badać świat i stawiać pierwsze kroki w sztuce aktorskiej.

5. Układanie puzzli

Układanie puzzli to jedna z tych zabaw, które potrafią wciągnąć dzieci na kilka ładnych godzin. Może to być prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli postawisz im za cel ukończenie ich na czas lub pokonanie rekordu w zajmowaniu jak największej przestrzeni na podłodze.

Na pewno sprawi im większą frajdę, kiedy pozwolisz na układanie w nietypowych miejscach np. przedpokój. Nie zapomnij o różnych stopniach trudności, aby dostosować układanki do umiejętności i wieku dzieci.

To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i spostrzegawczości. Dzieci muszą analizować kształty, kolory i wzory puzzli, szukać odpowiednich połączeń i wyczuwać harmonię w obrazie. To także doskonałe ćwiczenie cierpliwości, koncentracji i wytrwałości.

6. Prace twórcze i plastyczne

Nasze kochane maluchy mają niesamowitą wyobraźnię i pomysłowość, dlatego warto dać im przestrzeń i narzędzia do twórczego działania. Prace manualne to jest coś co wspaniale działa na ich motorykę i koordynację.

Możemy zatem zaproponować im różnorodne kreatywne prace. Może to być tworzenie kwiatuszków do wazonu z bibuły, wyczarowywanie uroczych smerfów z plasteliny, czy też ręcznie robienie kreatywnych bransoletek, albo zwyczajne wycinanie w kartonie. Jeśli mowa o wielkopowierzchniowych formatach do prac plastycznych moje doświadczenie ( i wielu mam), pokazuje, że im większy format papieru do rysowania tym lepiej.

Ale pamiętaj, że to Twoje dziecko ma ostateczne słowo i może zaskoczyć Cię zupełnie innym pomysłem, niż miałeś na myśli. Daj mu swobodę i przestrzeń do wyrażania swojej indywidualności i pomysłowości.

Przykład kreatywnych prac znajdziesz tutaj ZOBACZ

Platforma z obszernymi zasobami dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (do 6 klasy szkoły podstawowej) https://www.superkid.pl/

7. Domowe kino.

Dzieci bardzo lubią czuć się wyjątkowe, dlatego bardzo się ucieszą z oglądania na większym formacie, jakie może stworzyć rzutnik.

Wcześniej przygotowana lista pełna filmów, edukacyjnych pogadanek i innych pozytywnych treści może przenieść w inny świat lub/i pokazać dzieciom coś ciekawego.

Kiedy odpalamy rzutnik atmosfera w domu nabiera niezwykłego uroku. Szczególnie tak się dzieje wieczorową porą. Tworzy się ten niepowtarzalny klimat “inności”.

Zimą, gdy dni są krótsze to doskonały moment na takie seanse. Nie tylko umilają czas, ale także pozwalają na chwilę wyciszenia i przeniesienie się w zupełnie inny świat.

Takie seanse filmowe (czy inne) mogą pobudzać wyobraźnię. Dzieci mogą przystąpić do malowania, rysowania lub tworzenia opowieści, inspirowane tym, co zobaczyły na ekranie. Możliwości są nieograniczone!

Oto nasze inspiracje dla tego punktu artykułu (tutaj ZOBACZ)

8. Pokaz mody

Przygotuj dzieciom ubrania i akcesoria z których mogą korzystać. Twoje rzeczy mogą tu odegrać ważną i wyjątkową funkcję. Daj im do dyspozycji taką odzież, która może ewentualnie się pognieść, czy minimalnie uszkodzić. Dodatkowo cenne będą wszelkie torebki, chusty, apaszki, spinki, opaski, koraliki, czy bransoletki. Podobnie jak w przypadku zabawy w teatr to również jest idealny sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Dzieci mogą tworzyć własne kombinacje modowe, wcielać się w prawdziwe modelki i modelów.

Trenowanie prostego chodzenia z książka na głowie i ćwiczenie modelowego chodu też będzie z pewnością nie lada wyzwaniem, które spowoduje salwy śmiechu.

Samo przygotowanie do “wybiegu” może być pochłaniające, jak i cała aranżacja (znoszenie krzesełek) dla widowni.

Piękne i wytrzymałe torebeczki, które zachwycą Twoją córeczkę znajdziesz w naszym sklepie 😉

Sklep (kliknij TUTAJ)

9. Sprzątanie.

Znam ten dowcip, jak to dzieci uprzedzone o sprzątaniu chodzą na palcach, aby mama jak jak dłużnej zamknęła oko na kanapie na której odpoczywa. I nie mówię, że nam się to nie zdarza 🤣😂 I to też może być pomysł, aby dzieci bezpiecznie i produktywnie się zajęły czymś co SAME wymyślą.

Miałam taki czas, że na “wszelki wypadek” zamykałam kuchnie na klucz, żeby moje małe Smerfy czegoś nie wykombinowały – szkoda, że nie da się tak zrobić z łazienka 🤣😂 bo zdarzyło się, że kwiatki były obficie nawodnione, łącznie z parapetem i podłogą 😂🤣😂😂

Natomiast kiedy moje dzieci nie mogą się doczekać sprzątania – pozwalam im na samodzielne zmywanie podłóg, wycieranie kurzy, czy mycie luster, albo okien.

Od kilku lat sprzątam bez chemii, więc dla mnie nie ma problemu aby dać dzieciom rękawice, szmatki, czy “detergenty” do sprzątania (bo są naturalne – robione przeze mnie wg przepisów z https://zielonyzagonek.pl KLIKNIJ/).

Frajda jest kiedy robią to nie tylko u siebie w pokoju ale też w innych miejscach naszego mieszkania. Czują się ważni i uczą się współpracować ze sobą.

Owszem czasami jest trochę poprawiania ale jak inaczej mają się nauczyć to robić właściwie?

10. Superkid.pl

Platforma Superkid spełnia kilka ról w naszej rodzinie. Natomiast w temacie artykułu – stanowi super bonus, kiedy nasze młodsze dzieci mogą porobić coś w jej strefie online. Kontrolujemy prezentowane dzieciom treści w internecie, a te parę minut, w zależności od wieku mogą być bardzo pomocne. W Superkid znajdziesz gry i ćwiczenia, które nie wymagają umiejętności czytania czy pisania (oczywiście są też inne) i są idealne na chwilę relaksu (Rodziców🤣😂) . Traktuje to jako odskocznie, gdzie dzieci przez zabawę mogą jednocześnie się uczyć. Zabawy typu znajdź różnice, układaj puzzle czy pokoloruj obrazek dostarczają ogromną im frajdę.

Superkid pomógł nam również w nauce pisania pierwszych liter i ślaczków. Dzięki dostępnym generatorom arkuszy, personalizowaliśmy materiały do naszych dzieci.

Na platformie znajdziesz także liczne inne materiały edukacyjne, od czytanek po naukę liczenia. To miejsce wspierające rozwój od przedszkola aż po 6 klasę szkoły podstawowej. My jesteśmy z Superkid na dłużej, korzystając z przedłużania abonamentu rocznego.

Jeśli poszukujesz kreatywnego i edukacyjnego wsparcia dla dzieci, Superkid stanowi idealne rozwiązanie. Ta platforma jest ceniona i polecana przez nauczycieli i pedagogów szkolnych od wielu lat. Poza tym jej, minimalistyczny i przejrzysty wygląd jest niewątpliwym atutem, który doceniamy.

Superkid (ZOBACZ TU)

Facebook platformy (ZOBACZ TU)


Zabawy bez zaangażowania rodziców, wymagają bezpiecznego otoczenia, regularnego sprawdzania, czy wszystko jest w porządku, oraz dostępu do odpowiednich (bezpiecznych) zabawek i materiałów.

Według mnie ważne, aby takie zabawy nie były na co dzień i za często. Istnieje wtedy obawa, że one nie do końca intensywnie i w pełni możliwości zaabsorbują dziecko/dzieci, kiedy my rodzice będziemy tego potrzebować najbardziej.

Służę pomocą w refleksji na ewentualnej kanapie z tym bardzo ważnym artykułem (tutaj KLIKNIJ)

Albo wyciszeniem i zachęceniem do rozkoszowania się cudowną książką (tutaj KLIKNIJ)

A potem polecam takie twórcze zabawy (tutaj KLIKNIJ)


Co Ci się najbardziej spodobało z tej listy?
Którego z tych pomysłów nigdy nie próbowałaś? A może podpowiesz nam tutaj coś jeszcze? Podziel się swoim pomysłem w komentarzu 😉

PROMOCJA

Do 30 września jest 25% rabatu na zakup abonamentu Superkid – więcej szczegółów (KLIKNIJ TU)


Zapisz się na nasz newsletter! Będziesz wtedy na bieżąco z ważnymi informacjami 😉


Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.