7 elementów budowania pewności siebie

7 elementów budowania pewności siebie

Pewność siebie pomaga podejmować decyzje, działać skuteczniej i radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz społecznymi.

Wzmacnia także poczucie własnej wartości i pozytywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi oraz na to, jak dobrze się czujemy sami ze sobą.

Aby zbudować pewność siebie, warto zacząć od regularnego zaglądania w głąb swojego serca i duszy. Dzięki temu możemy lepiej poznać siebie, swoje potrzeby i pragnienia oraz zrozumieć swoje zachowanie w różnych sytuacjach. Ważne jest, abyśmy byli otwarci na zmiany i gotowi do ewolucji swojego podejścia do różnych kwestii, ponieważ wraz z upływem czasu zmieniają się nasze priorytety i wartości.

Osoby, które chcą skutecznie zbudować pewność siebie, mogą skorzystać z wskazówek i doświadczeń innych ludzi, co może przyspieszyć ten proces.

Po to właśnie napisałam ten artykuł – abyś mogła zacząć zmieniać swoje życie na lepsze.


Konsultacje u Moniki Iskierka-Mreńca, która jest psychologiem też mogą w tym pomóc. Sama korzystałam z couching’u Moniki w wersji on-line i bardzo dobrze wspominam ten czas (kliknij TUTAJ)


Przeszłam długą drogę, zanim nabrałam pewności siebie i czasem nadal ją tracę np. podczas spotkań z ludźmi o większym statusie społecznym albo takimi, którzy swobodnie występują publicznie 😄😄

Dlatego chciałabym podzielić się swoją listą elementów budowania pewności siebie, która jest wynikiem wieloletniego doświadczenia. Została zrobiona w przypadkowej kolejności, ale każdy element jest niesamowicie ważny.


Oto 7 punktów, które z pewnością mają wpływ na pewność siebie:

1.TOKSYCZNI LUDZIE.

Ważne jest, aby w swoim życiu otaczać się pozytywnymi ludźmi, którzy nas wspierają i inspirują. Niestety, czasem napotykamy na osoby toksyczne, które zamiast motywować, tylko nas zniechęcają i demotywują. W takiej sytuacji warto zachować dystans i ograniczyć kontakt, lub pożegnać się z nimi całkowicie. To nie jest łatwe, ale czasem jest to jedyna droga do zachowania własnego zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Warto pamiętać, że nawet Jezus spotykał się z nieprzyjemnymi reakcjami ludzi, którzy nie chcieli Go przyjąć. „Jeśli jakieś miejsce nie przyjmie was ani nie będą chcieli was słuchać, odchodząc stamtąd, strząśnijcie proch ze swoich stóp jako świadectwo przeciw nim„ (Mk 6, 11)

2. WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Zachęcam Cię do zadbania o swój wygląd zewnętrzny. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, albo “jak Cię widzą, tak Cię piszą“. Niestety taka jest rzeczywistość.

Zastanów się, jaka fryzura najlepiej pasuje do Twojej urody i planuj regularne wizyty u fryzjera czy dodatkowo w salonie kosmetycznym. Wybieraj ubrania, które podkreślają Twoje atuty i zakrywają ewentualne niedoskonałości. Ważne jest, abyś czuła się swobodnie i komfortowo w tym, co na siebie założysz. Nie chodzi o ślepe podążanie za trendami, ale o dopasowanie garderoby do swojego stylu i indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj, że dobry wygląd wpływa na poczucie własnej wartości i komfort psychiczny w kontakcie z innymi ludźmi.

Dzięki mojej cudownej Agnieszce, nauczyłam się, jakie kosmetyki i ubrania są dla mnie najlepsze. Dziękuję kochana 😘😘


Przy okazji przypomnę, że w naszym sklepie oferujemy produkty, które pozwolą Ci w zadbać o swój wygląd. W szczególności polecam Renapur Leather Balsam (zobacz TUTAJ), który nie tylko ochroni i odżywi Twoje ulubione buty (zamiast wszelkich past), czy torebki, jak i całą galanterię skórzaną, ale także podkreśli ich piękno i elegancję.

Buty i torebki są wizytówką każdej kobiety, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio i wykorzystać ich potencjał w pełni.

SKLEP kliknij tutaj

3. CIĄGŁA EDUKACJA

Zachęcam do nieustannego poszerzania swojej wiedzy poprzez słuchanie ludzi mądrzejszych od siebie np. na edukacyjnych kanałach na You Tube itp. oraz po prostu do czytania wartościowych książek.

Nie warto ograniczać się jedynie do przeglądania postów i oglądania live’ów na Facebooku, których jakość językowa czasem pozostawia wiele do życzenia.

Prawdziwa literatura rozwija nasze myślenie i wzbogaca słownictwo, dając nam szansę na poznanie czegoś nowego i pożytecznego. “Wymagaj od siebie, choćby inni nie wymagali” Czy kojarzysz ten cytat i kto go powiedział?

Nie jestem fanem czytania w komórce. Osobiście wolę papierowe książki, ponieważ wspaniale “wyciszają” mój organizm, szczególnie przed snem. Wtedy sięgam po literaturę chrześcijańską, która pozwala mi zanurzyć się w refleksjach i spokojnie zasnąć. Ostatnio czytałam “Skandal miłosierdzia” biskupa Rysia a wcześnie kolejną pozycję Agaty Głażewskiej (kliknij TUTAJ)

W ciągu dnia, kiedy potrzebuję innych inspiracji, sięgam po różne pozycje. Ważne dla mnie książki to: “Notesy Duchowe” (polecam! zobacz TUTAJ), “Jak nie umrzeć przedwcześnie” (również godne polecenia! zobacz TUTAJ), “Kryzysowy poradnik” Ewy z Zielonego Zagonka, “Esencjalista. Mniej, ale lepiej ” McKeown’a, , “Finansowy Ninja” oraz “Zaufanie waluta przyszłości” Michała Szafrańskiego, czy książki Macieja Wieczorka, dzięki którym wprowadziłam sporo pozytywnych zmian w moim życiu.

Czytanie to dla mnie nie tylko sposób na spędzenie czasu, ale także sposób na poszerzanie horyzontów i rozwijanie siebie.

Warto pamiętać, że dzieci często nas obserwują i uczą się od nas, dlatego staram się dawać im dobry przykład i pokazywać, jak ważne jest sięganie do książek.

A Ty co teraz czytasz lub jakie publikacje polecasz? Napisz w komentarzu.

4. PEWNA POSTAWA

Postawa, a zwłaszcza ta, w jakiej się poruszamy, ma ogromne znaczenie. Ważne jest, aby iść z głową prosto i patrzeć przed siebie. Nie wygląda to dobrze, kiedy idziemy ze wzrokiem wbitym w ziemię lub z głową w chmurach, ponieważ daje to złe wrażenie.

Uśmiech i pozytywne nastawienie mogą dużo zmienić zarówno u Ciebie, jak i u tych których spotykasz.

Pamiętaj, że jesteś Córką Króla, a więc nawet z racji tego warto mieć zawsze wyprostowaną postawę. Jesteś ważna. Jesteś ważny (zobacz TUTAJ)

Nie mylmy jednak godności z fałszywą pychą. Nie chodzi o to, aby być nadmiernie dumnym z siebie, ale raczej o zachowanie godności dziecka Bożego, do którego jesteśmy powołani. Trzymajmy więc głowę wysoko i dążmy do tego, aby nasza postawa zawsze odzwierciedlała naszą wiarę i szacunek dla samego siebie oraz innych.

5. SCENARIUSZE W GŁOWIE

Pamiętaj, że nie warto skupiać się na tym, co inni ludzie myślą o Tobie. Tworzenie w głowie scenariuszy i domysłów jest najgorsze, co możesz zrobić dla swojej psychiki. Prawda jest taka, że nikt nie zna Ciebie tak dobrze jak Ty sam siebie i jaki to może mieć (często negatywny) skutek na Ciebie. Nie odpowiadasz za to, co ktoś inny tworzy w swojej głowie, więc nie masz po co o tym myśleć (!)

Nie dodawaj sobie zmartwień i nie pobudzaj “złych” emocji kiedy to nie jest konieczne. Zamiast tego skup się na tym, co naprawdę ma dla Ciebie znaczenie i jakie są Twoje cele i wartości. Pamiętaj, że jesteś wartościową osobą, która ma wiele do zaoferowania światu. Ciesz się sobą i swoim życiem, nie zważając na to, jakie bzdury mogą mówić o Tobie inni.

6. WDZIĘCZNOŚĆ

Warto pamiętać, że w życiu nie tylko chodzi o ciągłe dążenie do celów i marzeń, ale również o dostrzeganie piękna i wdzięczność za to, co już osiągnęliśmy.

Ja osobiście czuję ogromną wdzięczność za mojego męża i dzieci, które są najważniejszymi osobami w moim życiu. Ale również za siebie, za swój stan zdrowia, a także za innych, których opatrzność, czy los, a niektórzy (jak ja) powiedzą, że Bóg mi dał poznać na swojej drodze.

Zanim się poznaliśmy to trochę pobłądziłam. Możesz o tym przeczytać tutaj (KLIKNIJ)


Pomyśl o swoich najbliższych, o tym, jak wiele masz już osiągnięć na swoim koncie, a także o ludziach, którzy stali się Twoimi przyjaciółmi, albo wsparciem w trudnych chwilach.

Wszystko to jest częścią Twojej historii życiowej, która kształtuje to, kim jesteś dzisiaj. Dlatego warto docenić to, co masz i mieć nadzieję na to, co przyniesie przyszłość. W ten sposób nauczysz się cieszyć się życiem, a także zyskasz więcej siły i motywacji, by kontynuować swoją drogę w przyszłość z optymizmem i pozytywnym nastawieniem.

7. SELFCARE

Spędzanie czasu z samym sobą jest jednym z najlepszych sposobów na wyciszenie i zresetowanie umysłu. Nawet tylko 10 minut dziennie regularnie poświęconych na chwilę z samym sobą może wprowadzić do Twojego życia więcej spokoju i harmonii.

Nie musisz mieć żadnych bodźców – po prostu wyjdź na spacer, usiądź w ulubionym kąciku i pozwól sobie na moment ciszy i skupienia.

Dla nas kobiet może to być nieco trudniejsze 😂🤣, bo często mamy miliony rzeczy na głowie, ale nawet chwila spędzona na myśleniu o niczym konkretnym może przynieść wiele korzyści. To idealna okazja, by odciąć się od codziennych spraw, zrelaksować się i dać sobie szansę na odrobinę odpoczynku.


Pewność siebie jest kluczowa w osiąganiu sukcesów. Istotne jest uświadomienie sobie swoich mocnych stron oraz zrozumienie, że błędy i porażki są naturalnymi częściami drogi do sukcesu. Nie ważne w jak go rozumiesz.

Warto również dbać o swoje ciało i umysł poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Cała ta “biochemia” organizmu wpływa na nasze decyzje i podejście do życia w ogóle.

Czy możliwe jest zbudowanie trwałej pewności siebie? Co o tym sądzisz? A może dodasz jeszcze jakiś punt do mojej koncepcji?
Podziel się proszę w komentarzu 😉

Zapisz się na nasz newsletter! Będziesz wtedy na bieżąco z ważnymi informacjami 😉


Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.