Recenzja książki Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny

Recenzja książki Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny

Mamy w swojej domowej biblioteczce sporo książek. Jednak jest kilka takich pozycji, które są w centralnym miejscu i nas mocno wspomagają

Jedną z takich książek jest “Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy”, która jest kompendium wiedzy o NPR.

Przeczytaliśmy ją “od deski do deski” jeszcze przed ślubem. Wspólnie analizowaliśmy zawarte w niej przykłady sytuacji typowych i nietypowych dla cyklu kobiety.

Książka uszeregowała naszą wiedzę i nauczyła nas sporo więcej, niż kurs przedmałżeński w parafii – niestety.

Myślimy, że sporo par ma podobny problem i nie wie, gdzie szukać wartościowej pomocy w tym temacie. Dlatego tym bardziej polecamy z serca tą książkę.

O czym jest Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy ??

Książka jest swoistym kompendium wiedzy o NPR. Jej tematyka rozciąga się na wiele czynników, mających wpływ na płodność człowieka. Nie tylko w temacie stricte samej seksualności.

Porusza szerokie aspekty NPR, zarówno w kontekście ciała, jak i ducha. Ten ostatni bywa sporo razy pomijany w większości publikacji na temat. Tutaj autorzy wspierają się teologią ciała według Św. Jana Pawła II, czy Benedykta XVI. Podkreślają przy tym, jak ważny jest szacunek do ciała pod względem duchowym w połączeniu z jednością małżeńską.

Techniczne elementy:

 • 264 stron
 • w tym 168 stron to materiały uzupełniające i ćwiczenia
 • format A4
 • waga ok. 1 kg
 • twarda oprawa

Kto jest Autorem “Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy”??

Książka została wydana przez Liga Małżeństwo Małżeństwu, jako tłumaczenie podręcznika, wydanego w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych przez The Couple to Couple League. Organizacja ta wspiera pary w naturalnym planowaniu rodziny już od 1971 roku.

Wprowadzenie do polskiego wydania napisał Prof. dr hab. med. Bogdan Chazan. Podkreślając przy tym wielką wagę NPR oraz jej ogromną korzyść dla małżonków. Wskazał na budującą rolę satysfakcji seksualnej wynikającej z naturalnego współżycia małżonków.

Postać profesora Chazana oraz jego znaczna metamorfoza poglądów (w przeszłości dokonywał aborcji) jest doskonale znana w środowisku medycznym. Obecnie jest niezłomnym propagatorem naprotechnologii w Polsce.

Oprócz tego wsparcia, w wydaniu tej publikacji na rożnych jej etapach uczestniczyło szerokie grono osób. Byli to przede wszystkim tłumacze, osoby korygujące, projektujące okładkę do wydania polskiego. Co ciekawe dysponowali oni na tyle bogatą wiedzą aby wychwycić błędy z amerykańskiej wersji. To dzięki ich wkładowi możemy być świadomi NPR prawdopodobnie z każdej możliwej strony.

Dzięki Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy :

 • usystematyzujesz raz na zawsze wiedzę o NPR
 • poznasz metody i reguły stosowane w NPR
 • nauczysz się w praktyce tych metod
 • poznasz swoje ciało
 • poznasz czynniki mające wpływ na płodność
 • wyznaczysz najlepszy płodny czas na poczęcie (kiedy planujesz powiększenie rodziny)
 • masz “ściągawkę” z leków i ich wpływu na organizm
 • możesz się nauczyć przewidywać z dokładnością do 1 dnia długość cyklu menstruacyjnego
 • będziesz mogła zaplanować swoją aktywność fizyczną, właściwą z momentem cyklu
 • polepszysz relacje małżeńskie

Co zawiera Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy ?

Na początku autorzy skupiają się na samej anatomii człowieka. Przypominają budowę męskich i żeńskich narządów rozrodczych.

Następnie wymieniają główne elementy mające wpływ na płodność, dokonując ich poszczególnej analizy.

Wspierają przy tym publikację dokładnymi rysunkami i zdjęciami. Wykresy opatrzone są wyczerpującymi komentarzami. Jest to ogromny atut książki.

Przykładowe karty obserwacji z różnymi kombinacjami objawów to bardzo pomocna treść pozwalająca na naukę interpretacji cyklu.

Rozbudowanymi opisami, autorzy przechodzą do interpretacji objawów płodności. Zwracają przy tym uwagę na odstępstwa od reguł i sytuacje wyjątkowe.

Prezentowane są bardziej i mniej znane zaburzenia cyklu. Przypadki bywają różne, więc ich obserwacja może być zakłócona. W tym momencie Autorzy dokładnie i po kolei tłumaczą jakie należy poczynić kroki, aby móc żyć w zgodzie z naturą, mimo trudności.

Pod koniec każdego rozdziału zamieszczono ćwiczenia i studium przypadku, aby Czytelnik mógł zastosować nowo poznaną wiedzę w praktyce.

Autorzy przytaczają również obszerne wyniki badań na temat skuteczności NPR w porównaniu z antykoncepcją. Zarówno na podstawie polskich, jak i zagranicznych źródeł.

Publikacja akcentuje mocno wpływ karmienia dziecka piersią, jako bardzo budujący i jednoczący element w życiu, tak dziecka, jak i matki

Wykaz leków i ich wpływ na organizm stanowi bardzo cenną wskazówkę w interpretacji objawów płodności, które zwykle zaburzają się po zażyciu specyfiku medycznego.

Autorzy w dodatku polskim przypominają, iż Kościół katolicki stale podkreślał i podkreśla wielką wagę z zbliżenia małżeńskiego zgodnego z Bożym planem w tej materii.

Książka Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy jest dla:

 • par chcących usystematyzować wiedzę o NPR
 • par chcących nauczyć się NPR od tzw. “zera”
 • par chcących mieć “wszystko” co tyczy NPR w jednym miejscu
 • par nie do końca świadomych mechanizmów działających NPR
 • par stresujących się potencjalnym (nieplanowanym) poczęciem
 • kobiet mających regularne i nie regularne cykle
 • par chcących lub żyjących zgodnie z naturą
 • par chcących lub żyjących zgodnie z własnym sumieniem i wiarą

Liga Małżeństwo Małżeństwu, która jest wydawcą Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy, “Sztuka naturalnego planowania rodziny. Powrót płodności po porodzie” a także zeszytu obserwacji prowadzi z pomocą swoich certyfikowanych instruktorów cykliczne spotkania o tematyce związanej z naturalnym planowaniem rodziny.

Tutaj pojawiają się na bieżąco informacje o kursach NPR http://www.npr.pl/ prowadzonych przez LMM. Za takie kursy nie pobierają oni żadnych opłat, proszą jedynie, aby zaopatrzyć się w Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy

BONUS

Pod tym adresem w sieci możesz nabyć książkę Sklep.npr.pl jednocześnie wspierając przy tym organizację pożytku publicznego.

Wystarczy podać kod KUNA5, aby otrzymać 5% rabatu przy zakupie książek.

Rabat dotyczy Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy, jak i “Sztuka naturalnego planowania rodziny. Powrót płodności po porodzie” a także zeszytu obserwacji

PODSUMOWANIE

Książka posiada imprimatum Archidiecezji Warszawskiej nr 3809/D/2011 co oznacza, że autorytet kościoła uznał ją jako pożyteczną – a to cieszy.

Bardzo dobra jakość wydruku i kredowy papier znacznie podnoszą “żywotność” książki. Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy.

Nasza ma już ponad 7 lat. Różne rączki próbowały ją zgiąć (czytaj dzieci) i nawet dobrze się ma 😉 Zakreślane fragmenty za pomocą markera nie przebijają stron a mnie pozwalają wrócić do ważnych jej fragmentów.

Naturalne rozpoznawanie płodności nie jest trudne wbrew pozorom. Jeśli potrzebujesz poznać podstawy lub upewnić się we właściwym rozumieniu tematu to polecam artykuł, który jest podsumowaniem o NPR (KLIKNIJ TUTAJ)

Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.