PODZIEL, A POMNOŻYSZ

PODZIEL, A POMNOŻYSZ

 

Bóg obdarował KAŻDEGO talentami. Korzystamy z nich bardziej lub mniej. Często zarabiamy wykorzystując je. Mnożymy swoje zdolności

i z tego mamy profity. Dlatego dziś chcemy zachęcić Ciebie do uczynku miłosierdzia. Podziel się tym co masz z potrzebującymi.

KOMU POMÓC ??

Jest mnóstwo organizacji pożytku publicznego. Szczególnie dających o sobie znać w okresie rozliczeń podatkowych. Na ogólnodostępnej stronie rządowej jest możliwość sprawdzenia, czy dana organizacja zalicza się do takich http://www.pozytek.gov.pl/Wykaz,Organizacji,Pozytku,Publicznego,3666.html

Funkcjonują portale charytatywne. Bardziej i mniej znane. Jest opcja szybkiego dokonana płatności na dany cel. Może w twojej parafii funkcjonuje koło Caritas. Można zanieść produkty o długoterminowej daty ważności. Znasz okoliczny Dom Dziecka, albo Dom Samotnej Matki. Tam idź , powiedz jakie możesz mieć możliwości pomocy. Zapewniam Cię, w takich miejscach każda nawet najmniejsza pomoc jest bardzo przydatna.

Istnieją różne fundacje zajmujące się chorymi, czy biednymi. Oprócz tego znane są organizacje wspierające przyszłość dzieci.
Jest ogrom instytucji i nie sposób mi ich tu wymienić. Zwracam uwagę na te (moim zdaniem) kluczowe dla społeczeństwa. 

Nie kwestionuje wagi żadnej z nich. Ważne żeby pomagać i dzielić się tym co się ma. 

pieniad

ILE DAĆ?

Trudno określić skale pomocy finansowej. Jak wiadomo każdy dysponuje różnym budżetem domowym. Ważne żeby dać nawet ten „przysłowiowy grosz”. Ja ośmielę się stwierdzić: dobrze aby działo się to stale. Dobrze jest to robić w miesięcznym odstępach, ponieważ wtedy łatwiej zaplanować to w domowych finansach.

JAK BYĆ PEWNYM ŻE MOJE PIENIĄDZE TRAFIA DO FAKTYCZNIE POTRZEBUJĄCYCH.

Nigdy nie możesz być pewny słusznego wykorzystania twoich pieniędzy. Tak naprawdę tylko Bóg jest w stanie wszystko wiedzieć. Jeśli chodzi o nas to staramy się pomagać komuś kto w jakiś sposób jest wiarygodny. Nie pomagamy np. Paniom z dziećmi na dworcach czy pod kościołami, ponieważ uważamy to jako sprawę nie do końca jasną (resztę zachowam dla siebie).
Wiarygodnymi są dla nas osoby potrzebujące, które można w jakiś sposób zweryfikować. Dobrze kiedy da się uzyskać informację na temat sytuacji. Czy to bezpośrednio wynikające z dokumentacji choroby, albo statusu materialnego osoby.
Organizowane zbiórki publiczne muszą popierać jakieś znane osoby. Dam przykład – osoba, która nie uzgadnia z Księdzem Proboszczem i zbiera datki pod kościołem nie jest dla mnie wiarygodna. Nie wiem jaka jest sytuacja oczywiście. Być może nie zdążyła uzgodnić itp. itd. Ja jednak wolę kogoś kto informuje wcześniej o takiej zbiórce i dla mnie sprawa jest jasna.

TWOJE TALENTY SA CI DANE

Najpierw do Pań będzie: Umiesz przyszyć guziki do koszuli? Umiesz uprasować? Gotujesz obiad dla Twojej rodziny? Robisz ciasto? Zdarzy Ci się pomóc mężowi przy remoncie? (przytrzymać, podnieść, zanieść jakiś element) Zajmujesz się kilkoma waszymi dziećmi w domu? Kupiłaś tańszą spódnice podczas promocji?
Teraz do Panów: Umiesz malować ściany? Naprawiłeś żelazko, czy pralkę? Znasz się na sprawach remontowych? Uczysz swoje pociechy pływać, grać w piłkę?

Nie trzeba pomocy domowej, kucharki, firmy budowlanej, trenera, czy usług naprawczych. Nie przepłacasz za gotowe (nie koniecznie zdrowe) produkty żywnościowe. Z tego tytułu powstają oszczędności. Parę złoty na pewno zostaje w kieszeni. Moim zdaniem to pewnego rodzaju oszczędność.

tort

Dlaczego więc nie można się podzielić z innymi tym co zostało przez nie zachowane?
Wiadomo pewne rzeczy robi się tak, by nie generować kosztów. Nie zawsze jest ochota się dzielić tym co się ma. Jednak spójrzmy na to inaczej. Dopadnie Cie choroba, jakaś niemoc i nie będziesz w stanie zrobić czynności pozornie prostych. Za wszystko trzeba będzie zapłacić. Wtedy koszty rosną. Pamiętaj coś masz, ale nie na zawsze.

DLACZEGO POMAGAĆ?

Wiara bez uczynków jest martwa, dlatego zachęcam do uczynków miłosierdzia. Ewangelista Mateusz przypomina słowa Jezusa: „Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. Piękna to według mnie obietnica Pana Boga.

Dobro powraca. Pamiętaj.

Nie warto przyzwyczajać się do pieniędzy. Można zrobić nimi wiele dobrego.

Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną” .

uczynki-milosierdzia

Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.