"Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem" - recenzja książki

"Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem" - recenzja książki

„Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem” Greger Michael, Stone Gene (zobacz) to mój najnowszy nabytek do naszej domowej biblioteczki.

Dlaczego kupiłam tę książkę?

Sięgnęłam po https://inverso.pl/sport/p-jak-nie-umrzec-przedwczesnie-co-jesc-aby-dluzej-cieszyc-sie-zdrowiem-wyd-2 , bo mam dość wciskania mi przez różne osoby “zdrowotnych” diet, czy suplementów i witamin, bez których rzekomo nie mogę być zdrowa.

Nie chcę też brać leków, które mam wrażenie lekarze przepisują bez opamiętania, a to na żołądek, a to na alergię czy inne dolegliwości, które nas dotyczą. Wiadomym jest, iż farmaceutyki na jedną dolegliwość pomagają, a szkodzą na inne rzeczy i tak bez końca.

Pomyślałam, że taka gruba książka (560str) będzie miała sporo wiedzy, którą będę chciała zastosować w naszej rodzinie.

Kto jest autorem?

Autor książki to doktor Michael H. Greger, znany amerykański lekarz, popularyzator zagadnień zdrowia publicznego i działacz na rzecz zwierząt.

Głowna tematyka jego zainteresowań to zdrowotne aspekty sposobu odżywiania i zagrożenia związane z przemysłową hodowlą zwierząt.

Aktywnie działa na https://nutritionfacts.org/ .

Co jest w środku?

Autor w przedmowie pisze o poważnie chorej babci i to właśnie jej dedykuje tę publikację.

Mając 65 lat wspomniana kobieta była w tak poważnym stadium chorób, że żaden szpital nie chciał się podjąć jej leczenia. Od wyroku śmierci uratowała ją zdrowa dieta i styl życia. Pożyła jeszcze 31 lat i to w dość dobrej kondycji.

Wydarzenia te zainspirowały autora do tego, aby stać się lekarzem.

Książka jest zbiorem doświadczeń z wieloletniej praktyki lekarskiej. Zawiera liczne badania i analizy udowadniające szereg postawionych tez w tematyce odżywiania.

Zasadniczo dzieli się na dwie części.

Pierwsza wskazuje na rolę jaką może odgrywać dieta w zapobieganiu najczęstszym przyczynom zgonów i leczeniu najpopularniejszych chorób.

Druga część to praktyczne aspekty zdrowego jedzenia z konkretnymi przykładami. “Tuzin Doktora Gregera” to jest coś, co Autor poleca każdemu.

Moje zdanie

Zaskoczył mnie brak krytyki wobec kofeiny. Mało tego w pewnych sytuacjach Autor zaleca jej picie.

Dodatkowo, co ważne, akcentuje dla kogo nie jest wskazana mała czarna.

Ucieszyła mnie natomiast wypowiedź na temat wątpliwej skuteczności probiotyków.

Sporo rzeczy znalazłam do zastosowania praktycznie od razu i testuje nowo poznaną wiedzę na moich dzieciach ;-). Ode mnie Kobiety – Ezer Kenegdo zależy komfort nas wszystkich w rodzinie, a zdrowe nawyki są jednymi z kluczowych w tej materii.

Podsumowanie

Spożywanie odpowiednich (popularnych i dostępnych) produktów potrafi złagodzić przebieg niejednej choroby, a nawet spowodować kompletne wyzdrowienie (!)

Cytrusy, kurkuma, czy siemię lniane to jedne z licznych produktów, które powinny być w każdej kuchni. Jedzone regularnie mają udowodnione naukowo dobroczynne działanie na organizm człowieka.

Dodatkowe informacje

Książka jest pisana lekkim piórem i w przystępny sposób. Nie warto jednak czytać ją jednym tchem. Spora ilość wiedzy tam zawartej potrzebuje przetworzenia w szarych komórkach i odpowiedniego zastosowania.

Pozycja zawiera, aż 111 stron przypisów, co jest niewątpliwym atutem, bo wszelkie badania mają swoje źródło i potwierdzenie.

Ważna rzecz

Autor nie boi się wskazywać na istniejące powiązania finansowe takich instytucji, które powinny być prozdrowotne z takimi, które są producentami śmieciowego jedzenia.

Dzieli się również wiedzą kto konkretnie rozstrzyga, czy dodatki do żywności są bezpieczne. Ta informacja z pewnością zszokuje niejednego Czytelnika.

Zdobyta wiedza powinna być dla każdego początkiem pro zdrowotnych nawyków żywieniowych.

Potrzebujesz zmiany nawyków żywieniowych?

A może masz już dość super poradników?

Kliknij i wpadnij nie tylko po tę książkę do Inverso. To takie proste 😉

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.