Co zaburza NPR?

Co zaburza NPR?

Zwykle cykle różnią się między sobą ilością dni. Rzadko kiedy występuje idealnie taka sama długość cyklu menstruacyjnego. Bywa, że pojawia się różnica pięciu dni i więcej. I to jest całkiem normalne! Wbrew temu co mówią internetowi “specjaliści”.

Istnieje wiele czynników, które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na organizm kobiety i mogą przyczynić się do powstania anomalii. Warto sobie to uświadomić, aby uniknąć błędów w prowadzeniu obserwacji.

Najczęstszy negatywny wpływ na organizm kobiety mają:

  • złe odżywianie
  • alkohol, kawa, papierosy i inne używki
  • sen, albo raczej jego brak
  • stres
  • zmiana klimatu
  • choroba i leki

Odżywianie

To w ogóle bardzo ważny element egzystencji nie tylko w kontekście NPR. Wszelkie procesy fizjologiczne są powiązane z tym, co jemy i pijemy. W tym kontekście warto zauważyć jakie ma to znaczenie dla tak “delikatnego” procesu , jakim jest przygotowanie organizmu na nowe życie.

Nawet jeśli para nie planuje w danym momencie poczęcia, to i tak kobieta (mężczyzna również choć w innym aspekcie) powinna się z nim liczyć (np. przez błąd w obserwacji).

Jej organizm powinien być w jak najlepszej kondycji zdrowotnej, po to aby przygotować się na przyjęcie potomstwa.

Niedożywienie, czy nadwaga powodują znaczne zaburzenia hormonów. Przy drastycznym (nierozsądnym) odchudzaniu może nawet dojść do zatrzymania miesiączkowania.

Alkohol, kawa, nikotyna i inne używki

Wszelkiego rodzaju używki spożywane w nadmiarze, mogą mieć i często mają bardzo negatywny wpływ przede wszystkim na układ pokarmowy, odpornościowy i system nerwowy.

W kontekście NPR nikotyna zwiększa ryzyko niepłodności. Często dym tytoniowy powoduje skracanie i rozregulowanie cyklu. Poza tym nikotyna uszkadza i upośledza pęcherzyki jajnikowe, osłabia wydolność ciałka żółtego oraz zaburza owulację. Podnosi także ryzyko poronienia.*

Mała ilość kawy nie wpływa znacząco na przebieg cyklu.

Alkohol obniża kondycję i koncentrację.

Oprócz tego używki powodują senność lub bezsenność, a więc nienaturalne stany organizmu powodując zachwianie jego fizjonomii.

Po spożyciu używek mogą pojawić się huśtawki hormonalne i przesunięcia(opóźnienia lub przyspieszenia) owulacji.

Temperatura spoczynkowa ciała może być również zaburzona przez nadpobudliwość po spożyciu używek. Ma to zatem wpływ na nietypowy wynik wykresu, więc należy ostrożnie wysnuwać wnioski.

Sen, albo raczej jego brak

Brak snu wpływa bardzo niekorzystnie na kondycję organizmu – często osłabia, dekoncentruje i powoduje nerwowość.

Temperatura przez niedobór snu może być zaburzona i wpłynie na poprawność wykresu.

Stres

Ilość dawkowanego stresu może zależeć od wielu czynników np. miejsca pracy, czy zamieszkania, sytuacji rodzinnej czy finansowej. Może być on stałym elementem życia i ciągle oddziaływać negatywnie na organizm. Niekiedy brak jest świadomości takiego stanu rzeczy, szukając innych przyczyn złego stanu zdrowia.

Najczęściej stres może opóźniać owulację i wydzielanie śluzu szyjkowego. Wpływa również na ilość i ruchliwość plemników

Zmiana klimatu

Wszelkie podróże małe i duże (zmiana lokalizacji), jak również zmiany w pogodzie mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną.

Przy zmianie miejsca pobytu należałoby liczyć się z zaburzeniami i błędną interpretacja objawów. W takich przypadkach sugerowana jest czasowa abstynencja, jeżeli para nie planuje poczęcia.

Choroba i leki

Każdy lek i każda choroba mają ogromny wpływ na przebieg cyklu miesiączkowego. Osłabiony organizm najbardziej skupia się wtedy na walce z infekcją. Zwykłe przeziębienie, czy ból zęba może przyspieszyć lub opóźnić owulację.

Dodatkowo zażywane leki nie są zwykle obojętne i pozostawiają efekty uboczne dla całego organizmu.

Przykładowo najpopularniejsze leki przeciwbólowe potencjalnie wysuszają śluz. A więc pojawia się problem z obserwacją ważnego objawu płodności.

Nie da się przy tej okazji przemilczeć wyraźnie szkodliwego wpływu antykoncepcji hormonalnej. Ona dość mocno ingeruje w organizm kobiety. Najczęściej powoduje, że już zapłodniona (!!!) komórka jajowa nie może się zagnieździć w macicy.

Pomocne wskazówki

Bardzo konkretnie wymieniono najpopularniejsze leki i ich wpływ na płodność, jak i jej objawy w książce Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy Znowu polecamy, bo nie znaleźliśmy nigdzie bardziej dokładniejszego zestawienia. W razie wątpliwości zaglądam tam i patrzę czego mogę się spodziewać po konkretnie zażytym leku.


Zapraszam na platformę Kobiecych Pogaduch, gdzie znajdziesz szerokie wsparcie z zakresu płodności seksualności. Niepublikowane nigdzie indziej materiały o kobiecości – zdrowiu fizycznym i psychicznym, rozwoju od dziewczynki po dojrzałą kobietę, seksualności, relacjach, ciąży, porodzie, połogu, świadomości. (ZOBACZ TUTAJ)


Zapisz się na nasz newsletter! Będziesz wtedy na bieżąco z ważnymi informacjami 😉


Inne ciekawe artykuły:

* Na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Wpływ palenia papierosów oraz narażenia na wdychanie dymu tytoniowego w aspekcie stanu noworodka po urodzeniu"  Pani Marioli Krzyścin. 
Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.