Czym jest talent?

Czym jest talent?

Witajcie! Nazywam się Magdalena Lubońska i jestem redaktorką portalu MlodeTalenty.online (czytaj TUTAJ), badaczką projektu o tym samym tytule, ale przede wszystkim szczęśliwą żoną i spełnioną mamą.

Prowadzenie portalu traktuję jako moją misję, dlatego tu, na blogu Angeliki i Przemysława (link do strony głównej), również chciałabym Wam przekazać przesłanie, którym żyję i którego chciałabym, aby wartość dostrzegał każdy! Dlaczego? Wiem z doświadczenia, że życie dla kogoś, a nie tylko dla samego siebie – uszczęśliwia; że dopiero w relacji z Drugim odnajdujemy sens. Można wykorzystywać swoje talenty dla dobra innych, czy to będąc w związku, czy to posiadając status wolnego ptaka. Chcę głosić ludziom prawdę, że każdy z nas ma COŚ, z czego może zrobić pożytek dla świata, a tym samym dzięki przyjęciu tego zadania jako swoją misję, już nigdy nie powie „moje życie nie ma sensu”. Ciekawi? Przeczytajcie teraz kilka słów o projekcie, a być może staniecie się jego ambasadorami wśród zaprzyjaźnionej młodzieży.

Zauważyliście na pewno, że w mediach roi się od mądrości, które na to miano nie zasługują. Jak w tym gąszczu sprzecznych ze sobą informacji odnaleźć prawdę? Produkowane bezmyślnie sądy o świecie odwracają rzeczywistość i mieszają w umysłach szczególnie młodych osób, nie zdających sobie sprawy z tego, iż od dłuższego czasu ulegają medialnej manipulacji. Czy istnieje jakiś sposób, by pozbyć się samozwańczych nauczycieli? Skądże znowu, mamy wolność słowa! Jednakże bez niepotrzebnego krytycyzmu i narzekania, postanowiliśmy ofiarować światu nadzieję i stworzyć przestrzeń dla młodzieży, w której poczują się bezpiecznie i która poprowadzi ich do życia zgodnie z wartościami takimi jak: miłość, przyjaźń, uczciwość, dobro.

Podstawowym pytaniem, z jakim się mierzymy w projekcie jest: Czy traktujesz swoje ciało, umysł i duszę jako swoje zasoby? Dzięki nim możesz zdziałać bardzo dużo dobrego! Chcemy kierować uwagę uczniów w stronę pozytywnego potencjału i myśleniu o tym, że jest głęboki sens w tym, że istniejemy w ciele. Co z tego dla nas wynika? Możemy czynić dobro, WYKORZYSTUJĄC do tego celu nasze ciało. Jak? Przykłady takich działań podaję w poniższym filmiku:

Zdanie socjologa Floriana Znanieckiego „Najwyższym dobrem jest najwyższy możliwy rozwój jednostki” przyświeca projektowi od samego początku i dotyczy rozwoju umysłowego, duchowego i cielesnego. Nasza inicjatywa edukacyjna ma w założeniu pomóc uczniom dostrzec własne zdolności i zauważyć niedostatki, co w kolejności powinno zaważyć na samopoznaniu i obraniu właściwej dla siebie drogi zawodowej i społecznej.

Stawanie się lepszym winno być naszą codzienną służbą, codziennym wyzwaniem i sensem. Życie bez celu motywowanego dobrem dla drugiego człowieka – czy stanowi jakąś wartość? Każdy człowiek, obojętnie w jakim wieku, jest wartością samą w sobie i może nią uczynić swoje działanie. Jak? W projekcie MlodeTalenty.online (kliknij TUTAJ) podsuwamy następujące do tego kroki:

  1. Znajdź w sobie dobro – talent, cechę, sprawność – i doskonal je.
  2. Obierz cel zgodny z twoimi predyspozycjami i żyj tak, byś ty i inni mieli z twojego działania pożytek.
  3. Nie spoczywaj na laurach – „Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie” – jeśli coś osiągnąłeś, wyciągnij z tego dobro i sięgnij jeszcze wyżej. Nic Cię nie ogranicza.

W dzisiejszym świecie JA, MOJE – stawia się na pierwszym miejscu. Czy to daje szczęście? Rośniemy często w przekonaniu, że spełnianie zachcianek ciała jest sensem życia, bo taki obraz życia pokazywany jest w amerykańskich serialach. Tymczasem człowiek jest złożoną całością i nie można rozdzielić ciała od umysłu i ducha. Potrzebujemy mediów, które będą głosić tę prawdę i logicznie to argumentować, podając przykłady z życia, dlatego na portalu korzystamy z doświadczenia i mądrości życiowej osób, które w swoim życiu realizują ideały projektu (przykład Angeliki TUTAJ ZOBACZ), przykład Mikołaja TUTAJ ZOBACZ). Człowiek potrzebuje zdrowych relacji, aby się rozwijać i być szczęśliwym. Jak? Zaczynamy od podstaw i mówimy o wartościach. O tym, żeby swoje ciało wykorzystywać w służbie dla drugiej osoby, a wówczas zachowania zdrowotne powinny się zwielokrotnić. Skoro wiem, że moje ciało jest ważne i potrzebne drugiej osobie, czy mogę je niszczyć używkami czy niegodnym traktowaniem? Tak więc kierując się myślą o drugim człowieku, automatycznie kierujemy się ku własnemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, a duch rośnie. Do tego chcemy zachęcać i zapraszać młode osoby.

Pomyśl teraz, której osobie z Twojego otoczenia przydałby się taki przekaz. Proszę, wykonaj krok w stronę tej osoby i udostępnij jej ten materiał. Dla Ciebie to tylko chwilka, ale nigdy nie wiesz, jakie ziarno zasiejesz w drugiej osobie, być może na całe życie…


Kibicujemy Magdalenie w aktywizowaniu młodzieży do działania i Ciebie również do tego zachęcamy.


Nasz nastoletni syn już od jakiegoś czasu wykorzystuje swoje talenty i wciąż je doskonali. Jego działania można zobaczyć TUTAJ.

Czy z tego, co obecnie pasjonuje naszego Pierworodnego zrodzi się w przyszłości coś wielkiego? Tego nie wiemy, ale za to jesteśmy pewni, że poszerza swoje perspektywy i poznaje świat, który go fascynuje.

Kacper też nie stoi w miejscu i wciąż szuka narzędzi do rozwijania swoich pasji. To może spowodować, że będzie mógł dokonywać w przyszłości świadomych i wartościowych wyborów.


Staramy się wspólnie swoimi talentami podnosić jakość naszego życia.

W naszym domu tylko mój Małżonek – Przemysław potrafi zrobić takie superowe ciacho (zobacz TUTAJ). Ja nie mam cierpliwości i chęci do takich wypieków. Robię inne dużo prostsze, takie jak to (ZOBACZ TUTAJ)

Dbam też o inne rzeczy, jako Ezer Kenegdo (link). Mam determinacje, aby robić naturalne płyny do płukania ubrań dla dobrego samopoczucia całej naszej rodziny (zobacz TUTAJ)


Nie chciejmy wyręczać młodych ludzi ale ich wspierać w tym, co mogą robić albo robią dla siebie, czy innych osób. Starajmy się dawać im dobry przykład na polu różnych aktywności.


Co Ty na to? Jak jest u Ciebie?
A może znasz kogoś kto mógłby zaprezentować swoje zdolności na portalu MłodeTalenty.Online?

Może Ci się również spodobać:
Share Button
2 Comments
  1. To chyba Paganini powiedział: „talent jest darem bogów, reszta to ciężka praca”, czyli – innymi słowy – doskonal się…

    1. Bardzo mi się ten komentarz podoba! Dziękuję Asiu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.