Dziś proponuje szybkie ciasto na bazie biszkoptu. Wielokrotnie je robiłam, kiedy brakowało mi pomysłu. Jest to sycące, słodkie i dobrze wyglądające ciacho dla gości.
Czas pieczenia biszkoptu: 25 minut
Czas ubijania masy i przekładania: 15 minut
Czas chłodzenia ciasta w lodówce: 2 godziny
Składniki na biszkopt:
- 7 jaj
- 1 i 3/4 szklanki mąki
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1,5 szklanki cukru
- 5 łyżek zimnej wody
- 3 łyżki oleju
- pół cytryny (sok)
- szczypta soli
- tłuszcz do posmarowania blachy i odrobina kaszy manny do jej posypania
UWAGA! Możesz zrobić ciemny biszkopt – wystarczy że zamiast 1,5 łyżki mąki a na to miejsce dasz dokładnie tyle kakao.
Na początek oddziel żółtka od białek. Białka od razu przełóż do miski w której zamierzasz ubijać biszkopt. Poprósz je odrobiną soli.
Za pomocą miksera dobrze ubij białka. Jeśli widzisz, że są wystarczająco sztywne dodawaj stopniowo cukier. Znowu dokładnie i na spokojnie miksuj.
Kiedy masa będzie gładka i bez widocznego cukru – wlewaj po jednym żółtku. Potem dodaj proszek do pieczenia, następnie mąkę oraz wodę. Najpierw miksuj powoli a potem chwilę na pełnym obrotach, aby składniki się dobrze wymieszały.
Na wysmarowaną tłuszczem i posypaną kaszą blachę (dużą) wlej ciasto (lejące). Wstaw je na środkową półkę do nagrzanego na 190 stopni piekarnika. Włącz termoobieg. Ustaw czas na 25 minut. Po jego upływie zajrzyj (przez szybkę), czy odchodzą boki. Jeśli tak jest – wyłącz piekarnik.
Po 30 minutach możesz wyjąć ciasto z piekarnika.
Odsyłam do Biszkopt, który zawsze się udaje, gdzie znajdziesz parę podpowiedzi do biszkoptu. Póki co przechodzimy dalej.
Wychłodzone ciasto, wyjmujesz na dużą deskę do krojenia. Następnie delikatnie odcinasz górę, aby wszystko było potem równo. Przecinasz go długim nożem wzdłuż na pół. Wkładasz do blaszki jedną przecięta część.
Przechodzisz do robienia kremu kajmakowego.
Składniki na krem:
- 300 g masła
- 800 g masy kajmakowej
Najpierw miksuj samo masło, doprowadzając je do białości i puszystości. Potem dołącz mleczko kajmakowe i mieszaj do momentu uzyskania jednolitej masy.
Przed nałożeniem masy pokrop brzegi biszkoptu sokiem z cytryny lub wody.
Jeśli chcesz możesz dać parę kropel przez całą długość ciasta. Zachowuje się wtedy właściwy dysonans smaków i masa trzyma się biszkoptu.
Nakładasz tyle kremu pomiędzy dwa biszkopty, aby pozostawić około 6 łyżek na jego górną warstwę. Delikatnie dociskasz górnym biszkoptem. Po czym dajesz na niego resztę kremu. Wygładzasz go szerokim nożem do równości.
Możesz ozdobić wierzch ciasta dużymi kawałkami orzechów włoskich, albo bardzo drobno posiekanymi. Smakowo doskonale się komponują.
Pasują też wiórki kokosowe albo płatki migdałów. Wtedy podczas robienia biszkoptu można dodać olejek migdałowy dla lepszego aromatu i smaku.
Po wszelkim upiększaniu ciasta wkładasz je do lodówki. Najlepiej na około 2 godziny, bo wtedy masa ładnie stężeje.