Cześć! Mam nadzieję, że przeczytałaś już NPR co to jest? Przechodzimy zatem do praktycznych kwestii Naturalnego Planowania Rodziny.
Rozpoczynamy od postawienia pierwszego pytania.
Co jest potrzebne do prowadzenia obserwacji NPR?
Obserwacja NPR jest przeprowadzana „najskuteczniej”, kiedy odbywa się w miejscu do tego najbardziej sprzyjającym, czyli w małżeństwie.
Oprócz tego kobieta powinna się zaopatrzyć w termometr do mierzenia spoczynkowej temperatury ciała, a także papier toaletowy do codziennej intymnej toalety (najlepiej biały).
Aby w pełni wykorzystać NPR warto przyswoić sobie umiejętność samobadania szyjki macicy lub nauczyć tego małżonka.
To jest wszystko co potrzeba, aby przeprowadzać obserwacje i poznawać siebie.
Koszt prawie zerowy – wiedza bezcenna. Wszystko odbywa się zgodnie z naturą, bez ingerencji i obciążenia organizmu.
Jak obserwować śluz?
Obserwowanie śluzu powinno odbywać się przy każdym podcieraniu sromu w toalecie. Śluz jest najlepiej widoczny na białym papierze. Zaleca się także bezzapachowy papier toaletowy.
Mocz wsiąka w papier a każdy rodzaj śluzu pozostaje na jego powierzchni. Wówczas jest najlepsza możliwość odpowiedniej oceny wyglądu, czy konsystencji śluzu. W razie wątpliwości co do klasyfikacji śluzu, należy go wziąć w dwa palce i próbować rozciągnąć.
Jaki jest wygląd śluzu i co oznacza?
U zdrowej kobiety w III fazie cyklu nie pojawia się żaden śluz. Jest to bowiem czas niepłodny.
Natomiast pod koniec I-szej fazy dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów, co wpływa na produkcje śluzu przez szyjkę macicy.
Początkowo kobieta może odczuwać „tylko” uczucie mokrości, czy wilgoci w pochwie.
Uwaga! Niektóre kobiety mogą mieć tylko odczucie mokrości, czy naoliwienia w pochwie, które jest bardziej intensywniejsze w okresie owulacyjnym. Dlatego potrzebne jest samobadanie szyjki macicy, aby dokładnie określić moment cyklu.
W dalszej części będzie omówienie kwestii dotyczących szyjki macicy.
Z czasem pojawia się śluz, który przybiera formę lepkiego, zrywającego się, grudkowatego, kleistego tworu. Czasem jest w kolorze kremowym a czasem białym. Po złapaniu w dwa palce, da się go rozciągnąć ale się zrywa. Taki stan rzeczy jest naturalny dla śluzu mniej płodnego.
Im bliżej szczytu (owulacji), konsystencja i wygląd śluzu szyjkowego zmienia się. Staje się on rozciągliwy, przezroczysty i w momencie owulacji przypomina surowe białko jaja kurzego. Chociaż zdarza się (bardzo rzadko), że w momencie owulacji kobieta ma dalej „tylko” odczucie mokrości.
Często śluzu jest na tyle dużo, że nie trzeba go jakoś specjalnie „szukać” na papierze toaletowym. Szyjka macicy produkuje go intensywnie, aby zapewnić m.in. pożywienie plemnikom i uzdatnić je do zapłodnienia komórki jajowej.
W tym czasie zdecydowana większość kobiet ma największe libido w całym cyklu. Zmienia się ich wygląd np. czerwienieją usta, czy powiększają się piersi.
Bywają też objawy charakterystyczne, znane tylko dla danego małżeństwa.
Podczas owulacji może się dać odczuwać delikatne kłucie z boku w okolicach jajnika. Oznacza to, że jajeczko wędruje przez jajowody.
Po tej wędrówce rozpoczyna się proces wysychania śluzu, który jeszcze przez parę dni może być mętny, grudkowaty, czy zrywający.
Po co mierzyć temperaturę ciała?
Jest to jeden z kluczowych i sporo mówiących elementów w NPR.
Temperatura spoczynkowa ciała może być mierzona zwykłym termometrem elektronicznym, zaleca się jednak stosowanie termometru z większą dokładnością pomiaru (2 miejsca po przecinku)
Istnieją jeszcze inne nowoczesne rozwiązania dla mierzenia temperatury. Jednak w tym artykule nie będziemy poruszać tego wątku.
Miejsca w jakich można dokonywać pomiarów są trzy:
- pochwa
- usta
- odbyt
Istotne jest, aby trzymać się jednego wybranego miejsca a także konkretnej godziny.
Trzeba każdego dnia pamiętać o tej czynności i od razu po przebudzeniu dokonywać pomiaru. Należy to robić po przynajmniej trzech godzinach odpoczynku, (chociaż niektórzy mówią o sześciu godzinach snu) wtedy temperatura jest wiarygodna – takiego zdania są certyfikowani nauczyciele NPR.
Należy każdego dnia zapisywać spoczynkową temperaturę ciała na kartach obserwacji lub dostępnych aplikacjach do NPR. Można wyłączyć z tej czynności pierwsze pięć dni cyklu menstruacyjnego. Przy czym nauczyciele NPR zalecają, aby mierzyć ją każdego dnia cyklu.
Faza niepłodna rozpoczyna się wieczorem trzeciego dnia podwyższonej temperatury ciała.
Co określa szyjka macicy?
Szyjka macicy jest organem wewnętrznym, który zmienia swój wygląd pod wpływem hormonów. Tą właśnie różnice da się wyczuć podczas jej badania. Jednocześnie jej obserwacja umożliwia określenie momentu cyklu.
Podczas dni niepłodnych szyjka jest twarda i zamknięta. Przypomina w dotyku czubek nosa.
Rozpoczynająca się faza II (płodna) powoduje lekkie otwarcie szyjki. Zaczyna ona przypominać w dotyku wargi. Staje się miękka i łatwiej dostępna, ponieważ obniża się. Wyczuwane lekkie wgłębienie, które jest ujściem do macicy, im bliżej do owulacji, otwiera się więcej.
Równolegle przed szczytem płodności pojawia się coraz więcej śluzu szyjkowego, który podczas samobadania szyjki jest doskonale widoczny. Przy ujściu szyjki jest go ogromnie dużo – zwłaszcza podczas owulacji. Nie jest możliwe tym sposobem, aby przeoczyć najważniejszy moment cyklu.
Kiedy dochodzi do zamknięcia szyjki, równolegle twardnieje i podwyższa się jej lokalizacja. Staje się jednocześnie mniej dostępna do samobadania podczas dni niepłodnych.
Zdarza się jednak, że niektóre kobiety mają na odwrót (np. tyłozgięcie macicy – proponuje zapoznać się z tematem samodzielnie i skonsultować z ginekologiem).
Jak przeprowadzać samobadanie szyjki macicy?
Dokonując samobadania szyjki należy zachować najwyższy poziom higieny. Zbędne są i wręcz (mogą być) szkodliwe wszelkie mydła zapachowe, czy kremy do rąk. Oprócz tego należy mieć odpowiednio obcięte paznokcie, aby się przypadkowo nie zranić.
Rozpoczynając samobadanie organu należy wsunąć palec wskazujący przez pochwę na tyle głęboko, aby wyczuć obecność szyjki. W razie wątpliwości delikatne ruchy okrężne wewnątrz mogą pomóc w zlokalizowaniu szyjki.
Samobadanie można przeprowadzać siedząc na toalecie, kucając lub z jedną noga opartą wyżej.
Ważne, aby trzymać się przez cały czas tego samego sposobu badania.
UWAGA! Obserwację szyjki należy prowadzić tylko po południu lub wieczorem, wtedy mięśnie powinny być odpowiednio rozluźnione.
POMOC
A teraz na koniec mamy realną pomoc dla naszych Czytelników. Wiemy jakim newralgicznym tematem bywa NPR, dlatego polecamy bardzo dobrze opracowaną pozycję książkową, która jest kompendium wiedzy w tym temacie.
„Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy„ wydaną przez Liga Małżeństwo Małżeństwu.
Kupiliśmy tą książkę ponad siedem lat temu, aby usystematyzować wszelkie zagadnienia NPR.
Pozycja ta jest ponad czasowa. Dla nas okazała się szczególnie pomocna w obserwacjach śluzu. Zawiera bowiem mnóstwo dokładnych zdjęć i ćwiczeń do przerobienia. Pomogła nam w rzetelnym przeanalizowaniu sytuacji typowych, jak i mniej typowych. Oprócz tego rozszerzyliśmy swoją wiedzę na temat metod i reguł stosowanych przy NPR.
Idealna lektura dla kogoś kto się wdraża, chce potwierdzić swoje przypuszczenia albo oswaja się z tematem 😉
Tutaj możesz ją nabyć sklep.npr.pl . A kupując „Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny- kurs podstawowy„ jednocześnie wspierasz organizację pożytku publicznego, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła karty do NPR.
Oprócz tego pomaga niepłodnym parom w staraniu się o potomstwo a za swoje kursy NPR (organizowane w całej Polsce) nie pobiera żadnych opłat.
Dodatkowo polecamy inną pozycję, którą też zresztą mamy: Sztuka naturalnego planowania rodziny. Powrót płodności po porodzie a także zeszyt obserwacji .