Post. Kogo i kiedy obowiązuje?

Post. Kogo i kiedy obowiązuje?

Witajcie Drodzy!

Dziś postanowiłam napisać o poście. Kiedy i kogo tak naprawdę obowiązuje,

Może być to temat drażliwy, jak ten o  Miesiąc trzeźwości. Warto jednak rozwinąć ten temat należycie.

Wypadałoby najpierw też rozwinąć samo zagadnienie postu.

Czym jest post? Można powiedzieć, że to pokuta chrześcijanina. To forma nawracania siebie do Boga. Przede wszystkim ćwiczenie siebie i swojej silnej woli. Dobrze kiedy człowiek potrafi zawalczyć ze swoimi słabościami i pokusami.

Mamy styczność z różnymi ludźmi. Niektórzy znajomi bliżsi i dalsi (często też katolicy) podchodzą do tego lekko. Są wymówki od tego a szczególnie w piątki (pozornie zwykłe).

Nie ma czasu nic kupić i w lodówce tylko pasztet do kanapki, albo najszybciej jest przyrządzić piersi z kurczaka, aby coś zjeść. Zdarza się, że bycie w pracy to idealny powód, aby zjeść coś mięsnego.

Przy dobrej organizacji jest możliwość organizować bezmięsne piątki i takie dni, które „wymagają” wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Post (nie tylko od jedzenia) jest ważny w Środę Popielcową i Wielki Piątek ale również w każdy piątek.

Zacznijmy od sprawy piątku. W Kodeksie Prawa Kanonicznego (1249-1253) pisze wyraźnie: – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki całego roku; obowiązuje on wszystkie osoby, które ukończyły 14. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

No to mamy już jasne. Dodatkowo istnieje tak zwany post ścisły. To znaczy: trzeba się wstrzymać od spożycia pokarmów mięsnych oraz ograniczyć posiłki do trzech dziennie (w tym tylko jeden do syta). Obowiązuje on dwa razy w roku : w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Tyczy się on osób pełnoletnich do 60. roku życia. Tutaj mamy większą świadomość społeczną choć wielokrotnie i tu słychać wymówki.

Warto pamiętać o jeszcze jednym rodzaju postu – poście eucharystycznym. Powiem szczerze długo nie miałam świadomości, że taki istnieje. Jest to powstrzymanie się przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem wody i lekarstw (KPK 919). Obowiązuje on wszystkich przystępujących do Stołu Pańskiego.

Z przestrzegania postu zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (stołują się w punktach zbiorowego żywienia), bądź odbywają podróż (wyjątek ten nie dotyczy środy popielcowej i Wielkiego Piątku).

Bywają przypadki, kiedy od postu udzielana jest dyspensa przez biskupa lub proboszcza. Dzieje się tak jak np. wypada uroczystość jakiegoś Świętego lub w czasie oktawy Świąt Wielkiej Nocy, albo są jakieś inne sprawy, które mają na to wpływ.

Trzeba słuchać na bieżąco podawanych przez Kościół informacji.

My pościmy w piątek ze względu na męczeńską śmierć Chrystusa, dzięki której jesteśmy zbawieni. On walczył z pokusami i potrzebami (np. chciało Mu się pić na Krzyżu) dla nas. Chciał zbawienia każdego człowieka. 

Kościół daje nam narzędzia do doskonalenia siebie i umacniania w wierze byśmy ten dar potrafili przyjąć. Wznośmy się na wyżyny naszych możliwości i pokazujmy nasza postawę dzieciom.

Pamiętajmy „Czas ucieka, wieczność czeka” – Jan Paweł II.

Share Button
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.